wnętrza w stylu eko

Wnętrza w stylu eko to nie tylko krótkotrwały trend. Dziś śmiało można powiedzieć, że bycie eko to nie krótkotrwała moda, to zjawisko na trwale weszło już w naszą życiową przestrzeń. Przejawia się to nie tylko w dbałości o samo środowisko, segregację odpadów czy używanie ekologicznych źródeł światła. Eko weszło też i na nasze salony- w przenośni i dosłownie i zyskuje coraz liczniejsze grono fanów! Wpływa na to przede wszystkim rosnąca świadomość tego, jak nasze codzienne działania prowadzą do degradacji środowiska. Ten trend z pewnością zostanie jeszcze z nami na długo! 

Aranżacje dekoratorskie, które opierają się na zasadzie zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko zagościły na dobre w portfolio architektów wnętrz. Charakteryzują się one przede wszystkim zastosowaniem naturalnych materiałów oraz minimalistyczną stylistyką.

Minimalizm dotyczy nie tylko liczby elementów, ale także samej aranżacji pomieszczenia. Ważne jest, aby każdy element wnętrza miał swoje konkretne przeznaczenie i przyczyniał się do stworzenia spójnej całości.

Wnętrza w stylu eko- kolory, światło, materiały

Wnętrza w stylu eko z reguły są przestrzenne i jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Wieczorami zaś, ciepły płomień świec lub cotton balls są idealnym dodatkiem dekoracyjnym. Wybierając sztuczne źródła światła powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były energooszczędne.

W stylu eko dominują jasne kolory a przodują w tym oczywiście kolory ziemi w różnych odcieniach (biel, beż, żółty, zielony) na tym jednak paleta barw pomieszczeń eko się nie kończy, wyznacznikiem jest jednak jasna, pogodna kolorystyka, która kojarzyć się ma z naturą 

W takim wnętrzu warto zastosować drewniane meble o prostym designie, które pochodzą z odnawialnych źródeł. W ten trend wpisują się także pieńki (w roli stolika kawowego czy siedziska) oraz plastry drewna (podstawki pod ceramikę, ścienne dekoracje, zagłówek łóżka). W eko salonie czy sypialni często pojawia się również rattanowy fotel, wiklinowy kosz oraz lniane zasłony.

Często wnętrza w stylu eko nawiązują również do stylu boho

Mile widziane są meble  z odzysku, którym możemy nadać drugie życie za pomocą kilku prostych zabiegów upiększających lub też te hand made. Oprócz praktyczności takie dekoracje nadają też indywidualnego charakteru pomieszczeniu i są ściśle związane z jego mieszkańcami. 

Styl ten promuje kreatywność i rękodzieło, gdzie każdy może się spełnić na przykład w szyciu poduszek, albo kocyka metodą patchworku

Styl eko stawia na naturalne tkaniny, takie jak len, wełna, juta czy bawełna. Ważne jest, aby unikać sztucznych materiałów, które są trudne do utylizacji i mają negatywny wpływ na środowisko. 

Rośliny są także ważnym elementem w takim wnętrzu. Oprócz tego, że wprowadzają do wnętrza świeżość i naturalność, to także pomagają w oczyszczaniu powietrza. Rośliny doniczkowe, jak i te na ścianach lub w formie wiszących ogrodów, stanowią ciekawy element dekoracyjny.

Czy jednak ten styl zostanie z nami na dłużej? Zobaczymy wszystko zależy od tego czy w tym wszystkim zachowamy umiar, czy meble, które zrobimy nie będą na jeden sezon a nasze przerobione mieszkanie będzie rzeczywiście eokologiczne . Z pewnością ważny będzie ogólny dobór materiałów. Aby nasze wnętrze były i zostały eko powinniśmy wybierać materiały, które posłużą nam długo i będą w jak największym stopniu naturalne. Zamiast montować żaluzje z dużą ilością plastiku, wybierzmy te drewniane, zamiast poliestrowych poszewek – może lniane, zamiast sztucznej skóry obiciowej – grubą, trwałą bawełnę itp. A idąc krok dalej – zamiast drzwi i okien plastikowych – drewniane. zamiast paneli – deski. Posłużą dłużej, są przytulniejsze i będą bardziej nastrojowe, a jeśli będziemy chcieli np. sprzedać mieszkanie, podniosą jego wartość.


Styl eko, to nie tylko modny trend w aranżacji wnętrz, ale również wyrażenie troski o środowisko naturalne i zdrowe, harmonijne życie. Oto najważniejsze cechy tego stylu:

  1. Przestronne i jasne wnętrza
  2. Kolory skupione wokół barw ziemi
  3. Drewno i naturalne materiały wszechobecne w dekoracjach
  4. Używanie mebli z odsysku, rękodzieła i naturalnych tkanin
  5. Wszechobecne rośliny
  6. Trwałe materiały
  7. Umiar w projektowaniu