Często wracam myślami do dzieciństwa nie tylko z sentymentu, ale też i ze względu na mój zawód. Wiele elementów dekoratorskich z czasów mojego dzieciństwa przeżywa bowiem w ostatnich latach swój prawdziwy renesans. Modny ostatnio trend tzw. Farmhouse też czerpie wiele z przeszłości
Styl ten jak sama jego angielska nazwa wskazuje inspirowany jest wiejską architekturą i elementami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla prowincjonalnych domów wiejskich. Głównymi cechami tego stylu są prostota, funkcjonalność i przytulność- taki sentymentalny ciepły klimat domów naszych babć, pachnący świeżymi drożdżówkami- no kto by się nie pokusił?
Ja z tym stylem mam jednak trochę problemów mentalnych. O ile z łatwością przychodzi mi wyobrażenie sobie wnętrz z elementami tego stylu w na przykład w starym, odnowionym domku na wsi, to problem już mam z jego wprowadzeniem do nowoczesnych osiedli mieszkaniowych w dużych ośrodkach miejskich jak Warszawa. Trochę mi się to kłóci, ale przecież nie trzeba zaraz całości przerabiać na podobie wiejskiej chaty. Czy zatem można połączyć życie miejskie i wiejskie w jednym? Na szczęście w dekorowaniu wnętrz nie ma rzeczy, których nie dałoby się z sukcesem osiągnąć. Tu z pomocą przychodzi nam małe słówko „modern” dodane do farmhouse- czyli tak zwana „nowoczesna stodoła”- i z tym trendem już mogę zasnąć spokojnie

Najczęściej styl farmhouse (czy częściej Modern Farmhouse) jest stosowany w dużych przestrzeniach i pomieszczeniach i choć trudno sobie wyobrazić ten styl w czystej formie w małej kawalerce to jak najbardziej można czerpać z niego inspiracje i przeformatować go na mniejszy metraż- najczęściej jednak jako dodatek a nie dominanta
Określenie „modern farmhouse” to połączenie nowoczesnego, przestronnego pełnego światła domu na wsi wzbogaconego o współczesne trendy dekoratorskie. Dzięki temu uzyskujemy połączenie dwóch światów – tego sielskiego, spokojnego i babcinego, oraz nowoczesnego, dynamicznego, związanego z miejskim stylem życia
Mnóstwo drewna, cegła, kamień, w dużych kuchniach nie może zabraknąć charakterystycznego dużego okapu, wyspy i zlewu farmerskiego, ceramicznego, z wystającym rantem
Co to jest styl modern farmhouse i do jakich wnętrz pasuje?
Określenie „modern farmhouse” w zasadzie można rozumieć dosłownie. Chodzi o wizję nowoczesnego domu na wsi, który jest przestronny, pełen światła, a także wzbogacony o współczesne nurty estetyczne. Dzięki temu łączy w sobie niejako dwa światy – ten sielski, spokojny i tradycyjny, oraz ten bardziej dynamiczny, bo związany z miejską dynamiką i duchem metropolii. Jeśli miałabym określić styl farmhouse w trzech słowach byłyby to praktyczność, prostota, naturalność.
Jest to coś, co dość dobrze do mnie przemawia. Z łatwością mogę sobie wyobrazić wnętrza z elementami tego stylu w na przykład starym, odnowionym domku na wsi (w którym kiedyś być może zamieszkam 😉).
Podobają mi się harmonia i spokój oraz dominująca zasada „mniej znaczy więcej”. Kształtowanie wnętrz latami i świadomie to również coś, co jest bliskie memu sercu, tak samo jak staranie się, aby żyć w zgodzie z naturą i w miarę możliwości ekologicznie.
Tradycyjny wiejski dom to jednak nie tylko wnętrza. Aby całości była spójna, warto przemyśleć przeniesienie części elementów tego stylu na zewnątrz, np. w postaci drewnianych elementów architektonicznych w jasnych, spokojnych kolorach, tradycyjnego pokrycia dachowego i wybierania materiałów nie szkodzących środowisku.

Lubisz mieszać style wnętrzarskie? Chętnie łączysz stare z nowym? Styl modern farmhouse to coś dla Ciebie! Ważnym jego elementem są drewniane elementy wystroju, takie jak belki sufitowe, podłogi, meble oraz dodatki dekoracyjne.
Naturalne kolory, takie jak beże, brązy, szarości i biel, są często stosowane, aby stworzyć spokojną i harmonijną atmosferę.
W projektowaniu wnętrz w stylu farmhouse warto zwrócić uwagę na meble wykonane z drewna lub materiałów naturalnych, takie jak rattan czy wiklina. Warto również wykorzystać tkaniny o delikatnej fakturze, takie jak len czy bawełna, a także dodatki dekoracyjne w stylu rustykalnym, takie jak stare pudełka, kufry, doniczki czy metalowe kosze.
W stylu farmhouse szczególnie ważne są również oświetlenie i dodatki, takie jak świeczniki, lampy i lampiony. Można też zastosować elementy dekoracyjne, takie jak rustykalne karnisze, okiennice, zasłony czy poduszki z kwiatowymi motywami.
Ważne jest, aby w projektowaniu wnętrz w stylu farmhouse zachować równowagę między prostotą i funkcjonalnością a przytulnością i harmonią. Dzięki temu można stworzyć wnętrze, które będzie zarówno estetyczne, jak i praktyczne.
Jeśli miałabym określić styl farmhouse w trzech słowach byłyby to praktyczność, prostota, naturalność. Jest to coś, co dość dobrze do mnie przemawia. Z łatwością mogę sobie wyobrazić wnętrza z elementami tego stylu w na przykład starym, odnowionym domku na wsi (w którym kiedyś być może zamieszkam 😉). Podobają mi się harmonia i spokój oraz dominująca zasada „mniej znaczy więcej”.
Kształtowanie wnętrz latami i świadomie to również coś, co jest bliskie memu sercu, tak samo jak staranie się, aby żyć w zgodzie z naturą i w miarę możliwości ekologicznie. Tradycyjny wiejski dom to jednak nie tylko wnętrza. Aby całości była spójna, warto przemyśleć przeniesienie części elementów tego stylu na zewnątrz, np. w postaci drewnianych elementów architektonicznych w jasnych, spokojnych kolorach, tradycyjnego pokrycia dachowego i wybierania materiałów nie szkodzących środowisku.
Styl modern farmhouse to idealne połączenie nowoczesności i rustykalnego uroku. To idealna propozycja dla tych, którzy cenią prostotę, funkcjonalność i harmonię w swoim wnętrzu. Ale styl farmhouse to nie tylko wnętrza, to także podejście ekologiczne, dbałość o harmonię z naturą i przemyślane wykorzystanie drewna oraz naturalnych materiałów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. To styl, który łączy praktyczność z estetyką, tworząc wyjątkowe i przyjazne wnętrza.